LINUKS = Lidová Nacionálně Ultralevicová Komunistická Strana

### sound ###
#
# Zprovoznění zvuku
#

Ve Slackwaru není po instalaci zvukování nijak zvlášť nastaveno. Ale jádro je zkompilováno s podporou standardních zvukových možností. První věc k řešení je nastavení přístupových zpráv ke zvukovému "device" /dev/dsp. Tam jsou práva nastavena pouze pro roota a skupinu sys. Takže je jako root musíte změnit tak, aby k tomuto zařízení měli přístup všichni uživatelé, a to pro čtení i zápis:

$ chmod go+rw /dev/dsp

Potom koukněte do souboru /etc/rc.d/rc.modules (ten při startu zavádí externí moduly jádra) a najděte sekci se zvukovými kartami "sound support" - je cca v 1/3. Tam zkuste najít vaši zvukovou kartu. Je-li tam, odkomentujte příslušný řádek a je to hotový! Při příštím startu systému se už bude modul ovladače automaticky zavádět. Samozřejmě nemusíte počítač restartovat, stačí jen znovu spustit tento skript a modul se zavede taky:

$ /etc/rc.d/rc.modules

Funkčnost vyzkoušejte třeba příkazem # play /opt/kde/share/sounds/pop.wav. V případě potíží hledejte iformace v dokumentaci k jádru, k vaší zvukové kartě atd... . Dokumentaci k jádru najdete v # /usr/src/linux/Documentation/sound/.
(Tedy pokud jste si nechali nainstalovat zdrojový kód jádra).

Jestli to zvučí, zkuste si příkazořádkový CD-přehrávač "workbone". Je to fakt lahůdka. :o)

Pokud vlastníte sound-karu jinou, nežli je podporovaná v jádře, je třeba se nejdříve podívat zdali existuje ovladač na stránkách výrobce a nebo se podívat na stránky linuxové podpory zvukových karet:

http://www.alsa-project.org

Je třeba si v katalogu najít svoji zvukovou kartu, stáhnout ovladače a instalovat podle návodu zvukové karty. To byl i můj případ a zvučí to nádherně.
Autor: Jindřich Plešinger